Orientačná cenová ponuka Penziónu Platan na rok 2018 pre svadby a iné oslavy: Pozrieť cenník

Cyklistická trasa Viedeň – Bratislava – Budapešť

Cykloturisti na nej môžu spoznávať prírodné krásy troch štátov – Slovenska, Maďarska a Rakúska. Vedie popri rieke Dunaj cez Rakúsko na Slovensko a pokračuje do Maďarska. Na trase sa nachádzajú i hlavné mestá týchto krajín – Viedeň, Bratislava, Budapešť.

Na rakúskom území je cyklotrasa najdlhšia. Vedie od nemeckých až po slovenské hranice. Ja som ju prešiel len od Viedne. Vo Viedni sú vybudované cyklotrasy po celom meste i okolí, takže sa dá spoznávať aj zo sedla biku.My sme navštívili známy zábavný park Práter, odtiaľ sme prešli cez dunajský most na druhú stranu mesta. Trasa vedie pozdĺž vedľajšieho toku rieky popri mestských plážach, až sa dostaneme do rozsiahleho prímestského parku, ktorý je patrične využívaný aj cyklistami z mesta. Odtiaľ sme vyšli na dunajskú hrádzu, ktorá už patrí medzinárodnej cyklotrase. Tu sme šlapali stále vedľa rieky v peknom prírodnom prostredí popri lužných lesoch a dunajských ramenách. Po asi 40 km sme dorazili do Hainburgu. Je to zaujímavé historické mestečko so zachovaným systémom mestských hradieb a brán so zrekonštruovaným hradom. Po 10 km sme stáli na hraniciach.

Na Slovensko dunajská cyklotrasa prechádza hraničným prechodom Berg – Bratislava. Ďalej vedie po hrádzi Dunaja cez Petržalku. Za mestom sme na hrádzi stretávali hlavne korčuliarov, povrch hrádze je až po Gabčíkovo asfaltový. Dunaj sa tu riadne rozširuje vďaka Hrušovskej zdrži – súčasti vodného diela Gabčíkovo. Z Bratislavy po pravej strane rieky prechádza trasa mestskou časťou Čunovo. Tu sme sa zastavili v areáli vodných športov. Je to najlepší európsky umelý vodný kanál, v ktorom trénujú olympijskí víťazi, ako aj celý TOP tím vodných slalomárov. Je určený pre raft, vodnú zábavu, vodáctvo, adrenalín i relax.